DAĞDA DOĞDUK DARDA ÖLEMEYİZ

Dirilmek deyimi, ölmenin karşıtıdır bilindiği üzere… Diriliş kavramından yola çıkarak bir moda oluştu bugünlerde. Osmanlı’ya ithafen prodükte edilen bir dizi filmden yola çıkarak ciddi bir akım yaratıldı. Gerek yapımın büyüklüğü gerekse hikayenin çekiciliği reyting patlaması yaptırıyor. Konu Osmanlı ve kuruluş olunca da Domaniç akıllara düşüyor tabi… Uykusunda dirilmeye çalışan bir toplumun hezeyanlarına ise diyecek söz bulunamıyor ne yazık ki… Ölmüş olanı diriltmeye çalışırken yaşayanı öldürme gayretine düşmemişsek sorun yok. Ancak “sahiplenme” duygumuzu diriltemeyeceksek, kuruluş ruhu dirilir mi acep?

Domaniç’in kuruluştaki önemi kuşkusuz büyük… Yakın geçmişte Domaniç’in önde gelen alimlerinden Sünnah Hoca demiş ki; “Kayı Boyu Karakeçili Aşiretleri daha önce askerlik de yapmazlarmış. Onlar Tâife-i Yörükan ve Tâife-i Müselliman diye iki grup halinde muharebe zamanları ordunun nakliyat ve ikmal işlerini yaparlarmış.”

Fatih İstanbul’u aldıktan sonra şehrin nüfusunu artırmak için en emin kaynak olarak kendi soyundan gelen bu Yörük aşiretlerini İstanbul’a yerleştirmeyi düşünmüş ve bu isteğini onlara bir fermanla bildirmiş. “İstanbul’a gelin, size yer vereyim, yurt vereyim, mekân tutun” demiş.

Yörük beyleri bu fermanı alınca her obadan birer kişiyi Çalı-dibi(meclis kurmak-divan toplamak) olmaya davet etmişler, onlar da şu kararı vermişler:

“Biz dağda doğduk, darda ölemeyiz…”
(Kaynakça: Yavuz Sanemoğlu “Söğüt” 1958 Bozüyük – Sayfa 18 (Ömer Faruk Dinçel))

Yine bilindik bir klişe anlatılır sürekli ilçemizde… Kalınharman’a yapılmak istenen fabrika için, “Bizim dombaylar nerede otlayacak?” kaygısıyla buna izin verilmemiş yakın geçmişte… Sahip çıkmışlar yani eldekilere… Peki ya şimdi o dombaylar nerede?

Osmanlı’nın bizim memlekete hiçbir eser bırakmadığını düşündükçe hayıflanırdım, içten içe sitem ederdim saraya… “Neden unuttunuz Kayı’nın obasını” diye sorgulardım kendimce…

Ancak şimdi çok daha iyi anlıyorum bunun sebebini… Dağda yaşamanın gereği dağ şartlarına ayak uydurmakmış meğer… Dağı ova yapamazsın. Dağlıyı ovaya sığdıramazsın. Rakımı gibi özgüveni de yüksektir dağlının…

Dağa fabrika yapılmaz arkadaş ! Dağın altı delinmez, dağın başı dumanlıdır zaten, baca dumanı istemez !

Diriliş’e ihtiyaç var ! Sahiplenme duygusunun dirilmesine ihtiyaç var memleketimde ! Dağda doğanların dağa sahip çıkmasına ihtiyaç var…

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.