KAYIBOYU KÜLTÜR DERNEĞİ TARİH YAZDI

İlçemiz kültürüne hizmet etmek amacıyla faaliyet gösteren Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği, geçtiğimiz Cuma akşamı çok anlamlı bir etkinliğe imza attı. “Domaniç Tarih ve Kültürüne Bir Bakış” konulu etkinlik, gece geç saatlere kadar yoğun bir katılım ile sürdü.

Tokat’ta faaliyet gösteren “Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği” ile “Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği”ni temsilen ilçemize teşrif eden tarihçi-edebiyatçı yazarlar ve akademisyenlerin sunumlarının yanında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik dinletisi ve Eskişehir Kültür Derneği’nin Mehter gösterisi de vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı…

Dernek başkanı Muharrem Tunç, yöre gençliğinin memleketlerine sahip çıkmak adına nasıl da canla başla çalıştıklarını anlatırken duygularını gizleyemedi…

Mehteran Gösterisine İlgi Büyüktü…

Etkinlik, akşam saatlerinde mehter gösterisi ile başladı. Eskişehir Kültür Derneği’nin Mehter Takımı, ilçenin ana caddesi boyunca marşlar eşliğinde belediye meydanına kadar yürüdü. Yaklaşık 2 saat süren mehter gösterisine halktan yoğun bir ilgi vardı. Özellikle Çanakkale Marşı üzerinden dualı-duygulu anlar yaşatan mehter başı, terörle mücadele ve vatan sevgisi mesajları vermeyi ihmal etmedi. Mehter başı İsa Canseven’e (Domurköy), Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu tarafından hatıra plaketi takdim edildi.

Domaniç’li Müzisyen Gençler Duygulandırdı…

Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri Recep Sav ve Burak Kondu, icra ettikleri müzikleri ile dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattılar. Sırasıyla; Onbeşliler, Üşüyenler, Teyyare (Domaniç), Kütahya’nın Pınarları ve Çanakkale Türkülerini çalıp söyleyen gençler geceye renk kattılar. Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’nun özel olarak yaptığı “Neşet Ertaş” isteği de dikkatlerden kaçmadı.

Tokat’lı Şairden Domaniç Şiiri…

Tokat’lı katılımcılardan şair Rasim Yılmaz’ın, doğal güzelliklerimizden etkilenerek o gün yazdığı “Domaniç” adlı şiiri büyük beğeni topladı. Değerli Şair Rasim Yılmaz’ın “Domaniç” adlı şiirini … sayfada bulabilirsiniz…

“Domaniç Tarihine Bir Bakış” Konu Merak Uyandırdı…

İlçemizin yetiştirdiği değerlerden olan Yard.Doç.Dr. Selçuk Çetin’in yürütücülüğünde gerçekleşen panel, gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Panelistlerden Araştırmacı-Yazar M.Necati Güneş, Anadolu’nun Türkleşmesi konusunda engin bilgilerini dinleyicilerle paylaşırken, Gazi Osmanpaşa Ünv. Öğretim görevlisi Doç.Dr. Alpaslan Demir, Domaniç ve Çevresi Tarihi ile ilgili önemli bilgilendirmeler yaptı. Tavşanlı’lı Araştırmacı-Yazar İsmail Kartal, Kayı boyu ve Hayme Ana’ya dair etkileyici bilgiler verirken, Araştırmacı-Yazar Hasan Akar ise Domaniç Dağlarının Yolcusu kitabından bildiğimiz “Kahraman Türk Kadını: Domaniç’li Habibe” yi katılımcılara anlattı… Panel sonunda panelistlere  plaketlerini Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu ve Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk takdim etti.

Organizasyonu hayata geçiren Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği başkanı sayın Muharrem Tunç, halkımıza fayda sağlayacak bu gibi benzeri etkinliklerin devamının geleceğini belirtirken, emeği geçen herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

” DOMANİÇ ”

Kutsal topraklarından silinemez mazisi
Bilirim yüz yıllardır insan tarih iç içe
Manayla bütünleşen yaylası arazisi
Uzaktan seslense de kulak ver Domaniç’e

Yüzünde bir tebessüm tarihin izi kalmış
Kayının ormanları, meydan okur zamana.
Selçukludan bu yana dört tarafa nam salmış
Hayme Ana Ertuğrul, damga vurur her âna.

Bir tarih dile gelip şahlanırken yerinden
Hudut bilmez rüzgarı esiyordu içinden.
Şafak söküp gül açar cennet gibi derinden
Geçilir mi? Domaniç yiğitlerin serinden.

Gözlerin akşamında dağılan bir us gibi
Yapraksız düşüyorken takvimler kızıl güne
Kayboldu sarı kızı, bilinmeze pus gibi
Kaplandı bir memleket gözyaşıyla sürgüne.

Aynı yeşil aynı al, aynı mavi aynı dal
Domaniç gönüllere akan deli bir ırmak
İklimi sert olsa da insanı bir kovan bal
Duman üstüne duman sarılı yeşil yaprak

Kendi ikliminden ki; deli bir rüzgar eser
Dağ orman ve su hava kardeş olmuş şehirde
Oğuz’un evlatları düşmanı burda ezer
Bir asrın hikâyesi yazıldı Domaniç’te

20 Mayıs 2016 Domaniç

Rasim YILMAZ

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.