Kayı Boyu Derneğinden Kültür Hizmeti: Domaniç İkizce Savaşı Kitabı

Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği, tarihçi yazar Ömer Faruk Dinçel’e ‘Domaniç İkizce Savaşı’ adında bir kitap hazırlattı.91 sayfalık el kitabında, İkizce Savaşı ile ilgili tüm tarihçilerin yazıları, belgeleri ve savaşın geçtiği yerler anlatılıyor.

Haritacı Tahir Turan’ın sponsorluğunda bastırılan kitap, Kayı Boyu Derneği üyelerince ilgili kişilere ve tarih turları ile ilçemize gelen turistlere ücretsiz dağıtılıyor.

Tahir Turan, Tüm Domaniç tarihi değerlerini bir araya toplayan dev bir eser için de kolları sıvadıklarını ve yakın gelecekte 350 sayfadan oluşan bol fotoğraflı bir eserin Domaniç Halkının hizmetine sunulacağının müjdesini verdi.

Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği Başkanı Alpaslan Turan’da Başta Kütahya Valimiz olmak üzere Vekillere, İlçe Kaymakamımıza ve ilgili mercileri bir bir ziyaret ederek İkizce Savaşı Kitabını hediye ederek Sonbaharda yapılacak Dev Domaniç Çalıştayı organizasyonu için desteklerini istedi.

Özellikle Kayı Boyu’nun aşiretten devlete giden sürecinde stratejik bir öneme sahip olduğu bilinen İkizce Savaşı, Kayı aşireti ile Bizans tekfuru arasında geçen şiddetli bir savaş olarak biliniyor. Osman Gazi’in kardeşi Saru Yatı Savcı Bey’in şehit düştüğü savaş olarak da bilinen bu önemli hadiseyi içeren kitapta Osmanlıca belgelerden, kroniklerden, haritalardan ve tahrir defterlerinden yararlanılmış. Bununla birlikte bölgedeki mevkii isimlerinden ve coğrafi tanımlamalardan yola çıkılarak yerinde yapılmış tespitler ve saha çalışmaları da içeriği besleyen önemli bir kaynak olmuş.

Haber Kaynağı: https://domanicgazetesi.com/2019/08/09/kayi-boyu-derneginden-kultur-hizmeti/

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.